Vajinismus Nedir ?

Vajinismus Nedir ?

  • Ekleyen : Uzm.Dr. Oğuzhan Gündüz
  • Okunma : 1417
  • Ekleme Tarihi : 16.01.2018
  • Makale No : 177

Kadının tamamen iradesi dışında yani elinde olmadan, korunma refleksiyle cinsel ilişki sırasında kasılması, eşini itmesi, bacaklarını kapatması ve bunların sonucunda cinsel ilişkiye girememesi durumudur. Vajinismusta cinsel ilişki bir korku doğurur ve vücut buna kasılarak tepki verir. Penis vajinaya temas ettiğinde kadının vajina girişinde kasılma artar ve artan kasılma ile beklenen ama aslında hiç var olmayan ağrı acı hissedilir. Bu istem dışı vajina refleksi, cinsel ilişki esnasında, tamponla, doktor muayenesi ve kendi parmağı ile bile olabilir. Hatta daha ileri durumlarda kadın vajenine aynayla bile bakamaz. Oluşan kas kasılması, vajina girişini kapatarak cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir. Tekrarlayan ilişki denemelerinde zamanla vajina penis teması bile olmadan kasılma tepkisi gerçeklemeye başlar. Sonu böyle biten cinsel ilişki deneyimleri nedeniyle zamanla çiftler cinsel ilişkiye girmekten kaçınırlar.
Bu nedenle kişiye özel görünmekle beraber çifte yani eşlere ait bir sorun olarak karşımıza çıkar. Çünkü bu problemden eşler ve dolayısıyla evlilik kurumu da etkilenir. Vajinismusun nedenlerini, sonuçlarını ve nasıl tedavi edileceğini bilmemek çiftlerin hayal kırıklıkları yaşamalarına neden olur ve her iki tarafı da psikolojik ve fiziksel olarak yıpratır.

Vajinismusa Yol Açan Nedenler
Kişiler vajinismusu bilinçle değerlendirme ve çözme gayretindedirler ancak vajinismus problemi bilinçaltı tarafından gerçekleştirilmiş bir reflekstir. Örnek vermek gerekirse; eğer bir davranış gerçekleştiriyor ve ‘neden böyle yaptığımı bilmiyorum ama elimde değil’ diyorsanız bu bilinçaltınızda öyle davranmanızı tetikleyen bir duygunuz olduğunu gösterir. Bu; asansör fobisi, kedi köpek fobisi gibi durumlarda da sık karşılaştığımız bir durumdur. Kişi korktuğunu ifade ettiği şeyin aslında korkulacak birsey olmadığını ancak elinde olmadan korku duygusunun tetiklendiğini ifade eder.

Genellikle karşılaşılan nedenler;
Bilinmeyenden Korkma
Ağrı ve Acı Korkusu
Kızlık Zarını Yitirme Korkusu
Cinsel mitler (şehir efsaneleri), cinsel tabular, yanlış bilgiler ve inanışlar
Olumsuz dinsel ve ahlaki şartlanma
Çocukluktan gelen ruhsal travmalar

Vajinismus tedavisi
Vajinismusun tek tedavi-terapi yöntemi yoktur. Herkes bireysel değerlendirilmeli ve o kişi için belirlenen en uygun terapi ya da terapiler seçilerek uygulanmalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz olası nedenlerin her birinin terapi süreci farklıdır.
Terapinin başarısı öncelikle çiftlerin iste-inan-değiş modeline inanmasına, ardından doğru terapi seçimine bağlıdır. İste-inan-değiş modelinde çift bu problemden kurtulmayı istemeli, başvurduğu kişiye ve yöntemine güvenip inanmalı ve değişime karar vermelidir.
Genelikle çok rahat ve hızlı bir süreç olur.
Vajinismus problemi yaşayanlar terapi sürecinde istemedikleri bir şeye zorlanacaklarından korkarlar. Maalesef günümüzde bile hala bizim adına tıbbi tecavüz dediğimiz tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.
Halbuki vajinismus tedavisi, kişinin kaygı ve korkularını anlama, nedenini fark etme, duygularını ve bedeninde olan değişiklikleri görme ve süreci yönetebilme becerisini esas alır. Böylece kişi sağlıklı düşünür ve yaşar hale gelir.

Vajinismus tedavi süreci
Vaginismusun nedeninin ve terapisinin kişiye özel olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle terapi süreci de bu değerlendirmeye göre belirlenir. Sadece yanlış eğitim ve bilgilenme nedeniyle gelişen ağrı ve acı korkusunun tetiklediği vaginismusun terapi ve tedavisinin daha kolay ve kısa olması (çoğu zaman 1 seans) beklenirken bu durum özellikle çocukluk dönemine uzanan nedenleri olan kişilerde uzun psikoterapi seanslarına kadar değişebilmektedir.

Terapi seçenekleri
Genel başlık altında toplarsak;
1. Cinsel terapi: genellikle davranışçı terapi yöntemleri uygulanır. Kişinin kendini, hissettiklerini fark etmesi sağlanır, yanlış düşünceler bilgiler düzeltilir, parmak egzersizleri nefes terapileriyle desteklenir. Çoğu zaman birkaç gün içerisinde yapılan birkaç seans ile sonuç alınır. Genellikle kullanılan yöntem budur ancak derin bilinçaltı bağlantıları ve travmaları olan kişilerde sonuç alınamamaktadır.
2. Hipnoterapi: hipnozla tedavi vaginismusta çok etkili bir yöntemdir. Özellikle tarafımızdan geliştirilmiş ‘Ardışık Seanslı Hipnoterapi’ yöntemi bu konuda çığır açmıştır. Aynı gün içerisinde eşinde sürece dahil olduğu birkaç seanslık hipnoterapi ile çoğu zaman gün sonunda vajinismus problemi tamamen ortadan kalkmış olur. Nadiren derin bilinçaltı ve çocukluk bağlantısı olan vakalarda regresyon hipnoterapisi ile geçmiş ilk ana gitmek ve o döneme ait duygu durumu düzenlemek gerekebilir.
3. Psikoterapi (Özellikle psikodinamik psikoterapi): diğer terapi yöntemlerinden farklı olarak kök nedeni bulma ve bilinçaltına yerleşmiş yanlış düşünce ve buna bağlı gelişen duyguyu düzenleme esasına dayanır. Özellikle ağır vajinismus vakalarında en esaslı terapi yöntemi olmakla beraber daha uzun süren bir süreçte seanslar halinde yapılmaktadır.

Terapinin Amacı
Beklide üzerinde durulması gereken en önemli unsur budur. Zira eğer meseleye sadece penisle vajenin birlikte olamaması olarak bakılırsa amaç bu birlikteliği sağlamak olmalıdır. Bu durumda kadına ilaç verip uyutarak bu birlikteliğin sağlanması başarı anlamına gelmektedir. O kadar terapiye görüşmeye gerek yoktur. Ancak elbette gerçek böyle değildir.

Amaç iki aşamalıdır;
1. Kişinin kendi rızasıyla, bilinç ve bilinçaltı düzeyinde tam bir işbirliği sağlayarak sevdiği erkekle birlikteliği yaşaması
2. Çiftlerin zevkle, şehvetle keyif alarak AŞK DOLU bir cinsel hayata kavuşmasıdır.

Terapide yapılan yanlışlar genellikle şunlardır;
1. Konuyu sadece penis vajen birleşmesi gibi görerek bunu sağlamaya yönelik insanlık dışı uygulama yapılması (biz buna medikal tecavüz diyoruz)
2. Bilinçaltı düzeydeki olumsuz düşünce düzeltilmeden ve buna bağlı birikmiş duygu boşaltılmadan yapılan terapiler neticesinde penis vajen birlikteliğinin sağlanmasının başarı olarak görülmesidir. Bu durumda ya vajinismus problemi geri döner. Ya disparoni denen ağrılı ilişki anlamına gelen bir durum ortaya çıkar. Yani ilişki yaşanır ancak zevk almak bir kenara kadın ilişkide ağrı ve acı duyar. Ya da başağrısı, bulantı, vücutta alerji benzeri anlamsız döküntüler gibi alakasız görünen başka bir durum ortaya çıkar. Çünkü bilinçaltı rahat değildir ve içinde biriken enerjinin boşalması gerekmektedir. Artık vajinismus olmadığına göre başka şekilde ortaya çıkacaktır.