Erken Boşalma

Erken Boşalma

  • Ekleyen : Uzm.Dr. Oğuzhan Gündüz
  • Okunma : 22743
  • Ekleme Tarihi : 16.01.2018
  • Makale No : 174

Erken boşalma nedir?
Erkeğin masturbasyon ya da cinsel ilişki esnasında penis vajina birlikteliği olsun olmasın kendi denetim ve arzusu dışında bir anda önlenemez boşalmasıdır.
Kime göre neye göre erken?
Yukarıdaki tanımlamadan da görüldüğü üzere aslında bu problemin adı erken değil denetimsiz boşalma olmalıdır. Zira boşalma süresini tatminkar olmadığı sürece saniyeler ya da dakikalarla sınırlamak ve sınıflamak doğru olmayacaktır.

Erken boşalma erkeğin bir kusuru veya cinsel sorunu değildir; çiftler arasındaki bir cinsel uyum problemidir.
Neden erken boşalma olur?

Çoğu zaman erkekte üç konuda şartlanma ortaya çıkar;
1.Süre
2.Skor
3.Eşi tatmin etme zorlantısı (daha nadir görülen)

Nasıl başlarsan öyle devam eder
Ülkemizde cinsellikle ilgili eğitim ve bilgilendirme ya hiç yoktur ya da yetersiz ve yanlış bilgilerle doludur. Hem bir partnerle olan ilişki hem de masturbasyonla ilgili olarak bilgisizlik veya yanlış bilgilenme, ayıp, günah ve yasak düşünceleri bir yandan hormonların etkisiyle oluşan istek ve arzu diğer yandan bir çatışma ortamı doğurur. Çoğu erkek ergenliğe geçişte ilk cinsel aktivitesini masturbasyonla yapar. İşte tam bu noktada bilinçaltı devreye girer ve bu arzunun HEMEN DERHAL ACİLEN yerine getirilmesini ister. Çünkü yaşanılan şey yasaktır, yanlıştır ve yakalanma ihtimali vardır.

İster masturbasyonla ister karşı cinsle yaşanılan ilk cinsel deneyimlerde sürenin kısa olması genellikle kaçınılmazdır. Zaten her an biri görecek biri kapıyı açacak biri duyacak endişesiyle gerçekleşen bu eylemin çabucak gerçekleşmesi söz konusu olur. İşte tam bu noktada beden bu acele davranış kalıbını öğrenir ve boşalma süresi kısa kalır. Artık erkeğin kötü bir alışkanlığı vardır. Ancak ileride partnerle olan ilişkide işler değişir. Cinsellik bireysel olmaktan çıkar ve çifte ait bir durum haline gelir. Eşinin tatmin konusu ortaya çıkar ve başarısız gibi görünen cinsel deneyimler özellikle yukarıdaki 3 maddenin de etkisiyle erkekte performans anksiyetesi denilen bir stres durumu yaratır. Kişi bu maddeleri yerine getirme uğraşısına girdiğinde olayın esası unutulur ve bilinçaltı sadece bu maddelere odaklanır. Her defasında daha ilişkinin başında ‘Yine erken boşalma olacak mı?’ sorusu zihni sürekli kurcalar ve odaklanan düşünce gerçekleşir prensibiyle tekrar erken boşalma gerçekleşir. Hatta bunun devam etmesi ileri zamanda cinsel isteksizlik ve ereksiyonda azalmaya neden olabilir.

Sertleşme ve boşalma mekanizması
Erkeğin cinsel davranış döngüsü;
1.Cinsel istek ve/veya uyarı
2.Penisin sertleşmesi (ereksiyon)
3.Plato (penis vajina birlikteliği ya da masturbasyonun gerçekleştiği safha (penisin ucundan zevk suyunun gelmesi, cinsel hazzın yoğun yaşandığı zevk düzlüğüne ulaşma ve maksimim heyecan yaşama)
4.Emisyon (meni sıvısının boşalmak üzere toplanması)
5.Boşalma ve orgazm (meninin gelmesi)
6.Rezolusyon yani çözülme (penisin inmesi ve rahatlama) ve sonraki ilişkiye kadarki dönem (bu süre kişiye göre farklılık gösterir)

Erken boşalmada hedef
Erken boşalmada sorun plato aşamasının kısa sürmesi ya da hiç olmamasıdır. Hedef plato safhasında kalmaktır. O safhada kalındığı sürece cinsel aktivite devam edecek ve tatminkar bir ilişki gerçekleşecektir.

Yapılan yanlışlar
1. Erkeğin boşalma süresini kontrol edebilmesi demek plato safhasında kalması demektir. Ancak çoğu erkek kendini platodan sonraki aşamada kontrol etmeye çalışır ancak artık iş işten geçmiştir çünkü o noktada boşalmayı durdurmak artık mümkün olamaz. Genellikle o noktada kalp atımı ve nefes alıp vermede artış, kan basıncında yükselme, ciltte kızarıklık, kalça bölgesi kaslarında kasılmalar gözlenir.
2. Makatla yumurtalar arasında kalan kaslar boşalma esnasında kasılırlar. Yani tersinden düşünürsek boşalmayı geciktirmek için bu kasların gevşek olması gerekir. Halbuki çoğu erkek boşalmayı geciktirmek (bir nevi tutmak) için idrar tutmanın getirdiği alışkanlıkla bu kaslarını kasar ve bilmeden erken boşalmayı arttırmış olur.
3. Eşimi tatmin etmeliyim zorlantısı. Elbette cinsel ilişkide eşlerin tatmin olması beklenen ve ideal olan bir durumdur ancak bunu bir görev ve zorunluluk haline getirmek erkeği olayın keyfinden uzaklaştırır ve mekanik bir tutuma bürünen erkek yoğun stres altında erken boşalma yaşar.
4. Olayın duygusundan uzaklaşma. Cinsel ilişkide erkek ne kadar ilişkinin duygusunu keyfini yaşamaktan uzaklaşır ve olayı mekanik bir durum olarak görürse süre o kadar kısalır.

Yapılması gereken doğrular
1. Erkek isterse plato safhasında durmayı öğrenebilir. Durabilmek için erkeğin platodan sonraki aşamaya geçişte yaşadığı hisleri ve bedeninde olan değişiklikleri anlaması gerekir. Böylece geç olmadan kendini ve nefesini kontrol edebilir, gereğinde durabilir ya da terapide verilen yöntemleri uygulayabilir.
2. Sanılanın aksine boşalma süresinin uzatılmasında yukarıda bahsedilen kasların gevşek tutulması anahtar bir konudur. Böylece boşalma süresi uzadığı gibi boşalmanın istendiği durumda daha güzel kasılarak alınan zevkin de artması sağlanır.
3. Eşlerin tatmin olması elbette istenen bir durumdur. Ancak erkek terapi sürecinin başlarında bunun zorlantısından kurtulup eşiyle beraber zevk almaya ve olayın kendiliğinden gerçekleşmesine odaklanmalıdır. Ayrıca kadınların çoğu penis vajina birlikteliği ile orgazm olmazlar. Erkek eşini penisini kullanmadan da tatmin etmeyi öğrenmeli ve uygulamalıdır.
4. Terapi sürecinin başlarında yani boşalmanın kontrolü sağlanana kadar erkek ‘erken de olsa zevk almalıyım keyifle yaşamalıyım’ demelidir. Zaten terapinin sonunda süre problemi kalmayacak ve erkek gene de sadece alacağı zevke odaklanmalıdır.

Diğer nedenler
Prostatın kronik enfeksiyonu, hormonal bozukluklar, bazı ruhsal hastalıklar, penis başının aşırı hassasiyeti gibi nedenler çok daha az görülmekle beraber erken boşalmaya neden olabilirler.

Erken Boşalmanın Tedavisi
Amaç sadece süreyi uzatmak değil iki kişinin de zevk aldığı, tatmin olduğu ve keyfini çıkararak gerçekleştirdiği bir sex olmalıdır. Yoksa amaç sadece birkaç dakika kazanmaksa süreyi uzatan ancak olayı ruhsuz duygusuz tatminsiz yaşamaya yardımcı ilaçlar kullanılabilir. Unutulmamalıdır ki insanı hayvanlardan ayıran özelliklerden biri cinselliği duygularıyla hissederek yaşayabilmesidir.
Tedavide amaç denetimsiz olan boşalma sürecini kişinin denetimi altına almasıdır. Böylece herşey artık onun elindedir. Süreyi düşünmeyen eşinin tatmin olmasına sürekli kafaya takmayan erkek ve elbette kadın sadece aldıkları keyfe odaklanırlar ve tedavideki ana hedef olan AŞKLA SEVİŞEREK AŞKIN SEX’i yaşar hale gelirler.
Bu amaçla ilk adım kişinin kendi boşalma sürecinin tam olarak anlamasıdır.
Bunun ardından boşalma denetimini yaparak kontrollü boşalmayı öğrenmek gelir. Böylece kazanılmış kötü alışkanlık değiştirilir ve yerine önce iyi alışkanlıklar konur. Son olarak çift kendi özel dünyalarında istedikleri arzuladıkları hissettikleri ilişki durumunu yaşamaya başlarlar.